Klub Kajakowy PTTK GWDA w pile istnieje formalnie od 1996 roku.
Swoją bazę mamy w Pile nad rzeką Gwdą.
Jesteśmy grupą przyjaciół, pasjonatów turystyki kajakowej i wypoczynku w plenerze.
Organizujemy spływy kajakowe głównie rzekami w okolicy Piły: Gwdą, Piławą, Rurzycą, Głomią i Notecią. Są to imprezy samodzielne lub będące częścią składową rajdów organizowanych przez Oddział PTTK w Pile. Biorą w nich udział nie tylko członkowie Klubu, ale są to imprezy ogólnodostępne.

Obecnie stałe spływy ogólnodostępne to:

1. Spływ Trzech Króli wymyślony i prowadzony przez Krzyśka Taraszkiewicza, zawsze 6 stycznia od 2021r.
2. Spływ z okazji wyzwolenia Piły zawsze w okolicy 14 lutego – kontynuujący tradycję pilskich spływów organizowanych lata temu przez Henryka Chrzanowskiego z pilskiej Parowozowni.
3. Trasa kajakowa na rajdzie „Wiosenne Przebudzenie” – w pierwszą sobotę po 21 marca, połączona z robieniem i topieniem marzanny.
4. Wiosna Beaty - na Rurzycy – organizowany w maju początkowo pod komendą prezeski Beaty – w pierwszych latach jako trasa kajakowa Rajdu Staszicowskiego, a później jako samodzielny spływ, bo rajd nie zawsze kończył się nad rzeką. Obecnie organizuje go Teresa Kasior pod nazwą „Wiosna Beaty”, dla upamiętnienia zmarłej wieloletniej prezeski Beaty Marek.
5. Pożegnanie Lata – spływ Gwdą z Ptuszy organizowany przez Włodka Kasiora - ostatnia wakacyjna aktywność na koniec sierpnia, obecnie bijąca rekordy zainteresowania.
6. Trasa kajakowa na rajdzie „Piknik Marciński” – zawsze 11 listopada, do niedawna przeważnie do Kaliny, choć ostatnio do gościnnego Motylewa.
7. Spływ Mikołajkowy około 6 grudnia – niegdyś występujący pod nazwą ”andrzejkowo – barbórkowo – mikołajkowy”, a teraz połączony z obdarowywaniem dzieciaków z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego prezentami przygotowanymi ze składek klubowiczów. Najczęściej do Motylewa.